Oceń artykuł

Kiedy rozpoczyna się swoją karierę nie myśli się o tym jakie czekają nas konsekwencję zdrowotne danego zawodu. Każda praca ma swoje plusy i minusy. Warto je sobie uświadomić, aby móc je skutecznie niwelować i w konsekwencji żyć w zdrowie aż do później starości. Chociaż istnieje pogląd, że to właśnie prace fizyczne najczęściej skutkują licznymi kontuzjami i są dla zdrowia, a czasem nawet i życia takiego pracownika niebezpieczne. Jednak, o ile nie jesteśmy górnikiem, żołnierzem albo strażakiem to jednak nie można mówić, o szczególnym narażeniu swojego życia na niebezpieczeństwo. Z drugiej zaś strony wiele osób za bardzo lekceważy efekty uboczne wykonywanej przez siebie pracy. Szczególnie warto przyjrzeć się osobom wykonującym pracę siedzącą. I nie chodzi tu tylko o ludzi z korporacji, ale także o zawodowych kierowcach.

Podstawowy problem – żylaki

powstawanie żylakówChociaż powstawanie żylaków ma często swoje podłoże w uwarunkowaniach genetycznych danej osoby i częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, to mimo wszystko nie należy ich lekceważyć jeśli nasza praca opiera się głównie na pozycji siedzącej. Po kilku latach spędzonych za biurkiem wiele osób zaczyna się skarżyć na pojawiające się tzw. pajączki na nogach. Żylaki są jednym z najpopularniejszych problemów. Żylaki powstają na skutek niedrożności żył przy jednoczesnym nadmiernym przepływie krwi przez kończyny dolne. Częste siedzenie w jednej pozycji i zakładanie nogi na nogę stanowi właśnie jedną z przyczyn powstawania żylaków. Dlatego oprócz zastosowania odpowiedniego preparatu na pozbycie się żylaków, warto pomyśleć nad zmianą pewnych przyzwyczajeń. Chodzi głównie o to, aby przynajmniej raz na godzinę wstawać od biurka i zrobić sobie krótki spacer, aby wyprostować nogi. Ponadto koniecznie należy unikać zakładania na siebie nóg podczas siedzenia, gdyż to powoduje, że krew swobodnie nie krąży po organizmie. Ogromny wpływ również na powstawanie żylaków ma to, co się ubiera. Jak wiadomo praca w biurze często wymaga odpowiedniego stroju, jednym z wymogów są buty na wysokim obcasie. To właśnie tego typu obuwie nie jest najlepszym rozwiązaniem kiedy ma się problemy z żylakami.

Siedzenie prowadzi do otyłości

Niestety, ale większość ludzie mających problemy z nadwagą ma siedzący tryb pracy. Niska aktywność fizyczna to plaga współczesnych pracowników korporacyjnych. Mimo tego, że coraz częściej w większych firmach buduje się siłownie dla pracowników, to przeważnie świecą one pustkami. Osoby pracujące przy biurku niewiele się ruszają i nawet kiedy mają okazję uprawiać jakikolwiek sport nie korzystają z niej, ponieważ taki tryb życia rozleniwia. Kolejnym powodem, dla którego wzrasta liczba osób z nadwagą, jest podjadanie. Kto nie lubi podczas pracy przed komputerem sięgnąć po ulubione orzeszki, batonika, słodki napój albo ciasteczka. Niestety wiele osób wyrobiło w sobie nawyk podjadania podczas pracy i kiedy połączy się to z siedzącym trybem życia wyjdzie tylko jedno- nadwaga. Dlatego warto zastanowić się następnym razem kiedy zachce się komuś sięgnąć po słodką przekąskę, aby jednak zmienił dotychczasowe menu. Zamiast słodkiej coli sięgnij po wodę z cytryną (miętą, owocami), ciasteczka zastąp owocami, a chipsy surowymi warzywami.